Rozwiązania Akuvox

Wideodomofony SIP to nie tylko domena domów wielorodzinnych i apartamentowców. Dzięki dużej elastyczności oraz szerokiej gamie dostępnych urządzeń, urządzenia Akuvox sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Kasety zewnętrzne, monitory wideodomofonu z Androidem, telefony IP, stacje portierskie i liczne akcesoria do nich czy dedykowane rozwiązania, stworzone z myślą o domach opieki, szpitalach, domach jednorodzinnych i najbardziej zaawansowanych biurach – to tylko część możliwości, które oferuje Akuvox.

akuvox cloud - rozwiązania i możliwości zdalnego dostepu i sterowania dostępem do domu

Domy jednorodzinne: wideodomofon SIP i Akuvox Cloud

Wideodomofon SIP można najczęściej spotkać w domach jednorodzinnych. Przed furtką znajduje się kaseta zewnętrzna, czasem kolejna pozwala sterować drzwiami wejściowymi. W środku jest oczywiście monitor i – dzięki Akuvox Cloud – również telefon, na którym można odbierać połączenia.
To dosyć typowy schemat działania typowego systemu wideodomofonowego. Jest jednak kilka funkcji, które wyróżniają rozwiązania Akuvox.

Elastyczne zasilanie

Przed furtką może być zamontowana lampa. Ba, nawet powinna być – zarówno dla wygody gości, jak i domowników. Po co szukać kluczy od domu po omacku, skoro można skorzystać z lampy z czujnikiem ruchu.
Urządzenia Akuvox potrzebują zasilania. Może być ono realizowane na dwa sposoby: przez skrętkę (PoE – Power over Ethernet) lub przez osobny zasilacz. Innymi słowy: kaseta zewnętrzna może być zasilana niezależnie od oświetlenia przed furtką.

Szerokie kąty widzenia kamer, możliwość podłączenia dodatkowych kamer

Dzięki funkcjonalnościom Akuvox Cloud możliwe jest podłączenie do systemu wideodomofonu również kamer zewnętrznych (IP). Oznacza to, że można spojrzeć na osobę przed wejściem pod innym kątem. To przydaje się zwłaszcza gdy ktoś nie chce pokazać swojej twarzy do kamery w kasecie zewnętrznej.
Podobnie jak w przypadku kasety, domownicy mogą mieć stały dostęp do podglądu z kamery oraz możliwość przechwycenia obrazu.

Przekierowanie połączeń na telefon, czasowy dostęp

Poza funkcjami takimi jak połączenia na telefon, gdy nikogo nie ma w domu, system Akuvox oferuje przyznawanie czasowego dostępu. Oznacza to, że można wpuścić kuriera, żeby zostawił przesyłkę pod dachem – nawet gdy jest się na wakacjach.


Podobnie jest z altaną śmietnikową. Każda kaseta zewnętrzna Akuvoxa może sterować dwoma zworami – na przykład jedną wejściową i jedną od śmietnika. Wtedy wystarczy, że pracownicy firmy odbierającej śmieci zadzwonią na wideodomofon. Połączenie zostanie przekierowane na telefon, a po odebraniu – altana będzie gotowa do otwarcia.


Czasowe kody dostępu pozwalają również na otwieranie furtki w określonym momencie. Na przykład firma sprzątająca ma pojawić się w domu o określonej porze. Dzięki wygenerowanemu kodowi dostępu (cyfrowemu lub QR) jej pracownicy mogą wejść w konkretnych godzinach. Poza nimi – kod nie działa.


Podobnie jest z dostępem za pośrednictwem kart RF czy NFC w telefonach – te urządzania doskonale sprawdzają się do kontroli dostępu od lat. Połączenie ich w jednym module pozwala realnie zmniejszyć łączny koszt systemu.


Kasety Akuvox oferują również doskonale działający system rozpoznawania twarzy. Oparty o sztuczną inteligencję, pozwala na niespotykaną elastyczność w zarządzaniu dostępem. Co ważne: dzięki zaawansowanym algorytmom oraz wbudowanym kamerom system nie daje się oszukać zdjęciem ani nagraniem wideo.

rozwiązania-akuvox-dedykowane-domom-jednorodzinnym-i-apartamentowcom

Rozwiązania Akuvox dla apartamentowców i domów wielorodzinnych

Podobnie jak w przypadku wideodomofonów cyfrowych, urządzenia Akuvox mogą obsługiwać wiele połączeń. Oznacza to, że nie ma problemu z zajętością łącza (bo ktoś dzwoni z innej furtki), a wiele połączeń może być realizowanych jednocześnie. Sprawdza się to zwłaszcza na dużych osiedlach, z kilkoma wejściami i wieloma klatkami.


Podobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych – funkcje czasowego dostępu czy przekierowania połączeń też działają bez zarzutu. W apartamentowcach pozwala to również zmniejszyć koszt obsługi. Jedna, scentralizowana portiernia czy system bezpieczeństwa pozwalają na lepszą optymalizację kosztów systemu.

Zwłaszcza dzięki zmniejszeniu ilości systemów potrzebnych do realizacji zadań. Monitory wewnętrzne wideodomofonu mogą pełnić również funkcję urządzeń do obsługi portierskiej (zarządzanie usługami, wysyłanie wiadomości do mieszkańców, informowanie o planowanych przeglądach instalacji, itp.). Co ważne – system może być kontrolowany zdalnie, więc stworzenie elastycznego i doskonale skoordynowanego systemu zarządzania osiedlem jest proste.


Monitory wewnętrzne Akuvox mogą być również centralnymi jednostkami sterującymi inteligentnym domem. Sprawdzają się one zarówno w niewielkich apartamentach, jak i wielkich, kilkusetmetrowych domach.

rozwiązania-akuvox-dedykowane-biurom

Wideodomofony SIP w biurach i rozwiązania Akuvox

O tym, jak ważne jest stworzenie spójnego systemu zarządzania biurem nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrze przemyślany zmniejsza koszty i podwyższa poziom bezpieczeństwa. Zwłaszcza gdy jest powiązany z innymi systemami – na przykład obecności lub harmonogramem spotkań.


Szeroka gama kaset zewnętrznych, w tym z wyświetlaczem dotykowym, rozpoznawaniem twarzy i czytnikami kart RF, pozwala na wybór idealnych urządzeń do konkretnych zastosowań.

Praktyczne rozwiązania Akuvox dla biur i nie tylko

W zależności od potrzeb, urządzenia Akuvox sprawdzą się w niewielkich jak i ogromnych biurowcach. Warto wymienić następujące rozwiązania:

  • proste kasety jednoprzyciskowe do wywoływania połączeń do konkretnych biur, z wbudowanymi czytnikami kart RF i NFC oraz możliwością integracji z innymi systemami,
  • rozbudowane kasety przed wejściem, z możliwością wyboru biura poprzez naciśnięcie loga na ekranie – również z wieloma rodzajami kontroli dostępu (kody QR, rozpoznawanie twarzy);
  • bezobsługowe mini-stacje portierskie (monitory wewnętrzne ze spersonalizowanym interfejsem, służące do połączeń z biurami z wnętrza budynku – również z kamerą);
  • telefony IP i stacje portierskie o ogromnych możliwościach (z wyświetlaczem dotykowym i Andoidem);
  • niewielkie unifony Akuvox (C312) i możliwość połączenia z niemal dowolnym urządzeniem SIP, w oparciu o już istniejącą infrastrukturę;
  • zasilanie PoE wszystkich urządzeń (kaset, telefonów, monitorów, unifonów).

Pozwala to zmniejszyć ilość czasu koniecznego na zarządzanie systemem dostępu w biurze – w szczególności w połączeniu z dedykowanym systemem do zarządzania Akuvox SDMC.